Ekonomi
Giriş Tarihi : 17-09-2021 22:19   Güncelleme : 17-09-2021 22:19

YALOVA’DA 2021 YILI SOGEP ÇAĞRISI KAPSAMINDA DESTEK ALAN PROJELERİN SÖZLEŞMELERİ İMZALANDI

T

YALOVA’DA 2021 YILI SOGEP ÇAĞRISI KAPSAMINDA DESTEK ALAN PROJELERİN SÖZLEŞMELERİ İMZALANDI

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda bölgemizde Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programının (SOGEP) değerlendirme süreçlerini başarıyla geçerek destek almaya hak kazanan S.S. Armutlu Su Ürünleri Kooperatifi’nin sunmuş olduğu “Armutlu, Esenköy ve Fıstıklı’da Balıkçılık Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi”ne ve Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün sunmuş olduğu “Engelli ve Yaşlı Bakımı Eğitim Merkezi Projesi”ne ait sözleşmeler Valilik makamında gerçekleştirilen törenle imzalandı.

 Törene Valimiz Muammer EROL, AK PARTİ Milletvekili Ahmet BÜYÜKGÜMÜŞ, AK PARTİ Milletvekili Meliha AKYOL, Yalova Belediye Başkan V. Mustafa TUTUK, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa ÇÖPOĞLU, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V. Arif LAÇİN, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz YENİYOL, İl Tarım ve Orman Müdürü Suat PARILDAR, Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza ABAY, S.S. Armutlu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim DÖNERTAŞ, S.S.Esenköy Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mehmet ÖZMEN ve S.S. Fıstıklı Köyü Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Halil BARUT katılım sağladı.

 İllerde yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermek, değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamak, istihdam edilebilirliği artırmak, sosyal içermeyi, sosyal girişimciliği ve yenilikçiliği desteklemek ve sosyal sorumluluk uygulamalarını yaygınlaştırmak amaçlarına yönelik olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından SOGEP çağrısına çıkılıyor.

 Bu kapsamda, 2021 yılında çıkılan çağrıya S.S. Armutlu Su Ürünleri Kooperatifi’nin sunmuş olduğu “Armutlu, Esenköy ve Fıstıklı’da Balıkçılık Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi” destek almaya hak kazanmıştır. Projenin süresi 12 ay olup projeyle üç kooperatife deniz suyundan yaprak buz üreten makineler alınacak, bu makineler çift kabinli soğutuculu konteynerlere monte edilerek balıkçılarımızın önemli bir ihtiyacı karşılanacaktır. Proje ile ayrıca balıkçı ağların donaması için bir ağ donam makinesi de temin edilecektir. Bu proje ile altısı genç, ikisi kadın, toplamda 8 kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

 2021 SOGEP çağrısında Yalova’dan sunulan ve destek almaya hak kazanan bir diğer proje de Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün “Engelli ve Yaşlı Bakımı Eğitim Merkezi” projesidir. 18 ayda tamamlanmasını öngörülen proje kapsamında, İl Müdürlüğümüzün sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlanan 50 kadının, engelli ve yaşlı bakımıyla ilgili Yalova Üniversitemizin ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün kadrolarından eğitim alması ve bu kadınlardan 25 tanesinin istihdam edilmesi amaçlanıyor.