Eğitim
Giriş Tarihi : 18-11-2021 19:45   Güncelleme : 18-11-2021 19:45

Yalova Üniversitesinden Dünya Markalarına Dev Hizmet

Yalova Üniversitesinden Dünya Markalarına Dev Hizmet

Yalova Üniversitesinden Dünya Markalarına Dev Hizmet

Yalova Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı bünyesinde bulunan cihaz, ekipman ve uzman kadrosuyla birçok alanda sanayi kuruluşları ve akademisyenlerin çalışmalarında önemli roller üstleniyor. Yalova Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarında yapılan çalışmalar hakkında basına önemli açıklamalarda bulunan Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci Ulaşım ve iş birliği bakımından stratejik bir konumda yer aldıklarını vurgulayarak, ‘Üniversitemizi ve laboratuvarımızı uluslararası boyutta geliştirdik. Dünyada ileri düzeyde gelişmiş, marka olmuş firmalara, farklı üniversitelere, akademisyenlere ve öğrencilere buradan analiz, test gibi konularda destek veriyoruz. Özellikle firmalardan çok ciddi talepler var, biz de bu taleplere karşılık vermeye çalışıyoruz.’ ifadelerini kullandı.

‘Geniş Kapsamlı ve Dijital Hizmet Olanakları’

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne kurumsal bir mahiyet kazandırdıklarını ve kabiliyetini çok yönlü olarak geliştirdiklerini söyledi.

Dr. Suat Cebeci, şu bilgileri paylaştı:

“Merkezimizde modern bir sistem kurulmuş olup bunu daha da geliştirmeyi düşünmekteyiz. Diğer üniversitelerde de mevcut laboratuvarlardan bulunmakta ancak bizim merkezimizin işleyiş açısından artıları daha fazla. Burayı işlerlik bakımından çok pratik hale getirdik ve öyle bir kabiliyet geliştirdik ki diğer üniversitelerde bulunmayan ya da çok nadir olarak verilen hizmetleri de sağlıyoruz. Bu yolla iş dünyasıyla daha entegre bir çalışma yapmak süratiyle kamu, üniversite ve sanayi iş birliğini daha ileri düzeye taşımayı gaye edinmiş bulunmaktayız. Firmalar veya akademisyenler tarafından bir analiz veya test istenildiğinde bütün süreç, analiz sahipleri tarafından dijital ortamda takip edilebilmektedir. Analiz talebinde bulunan kişinin cep telefonuna analiz süreciyle ilgili bilgiler anında iletilmektedir ve analiz sonuçları da talepte bulanan kişilere SMS ile bildirilimektedir.”

 

‘Uluslararası Firmalarla İş Birliği’

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cebeci, Yalova’nın İstanbul, Kocaeli ve Bursa’daki sanayi bölgelerine yakınlığına dikkat çekti.

Ulaşım ve iş birliği bakımından önemli bir konumda yer aldıklarını anlatan Prof.

Üniversitemizi ve laboratuvarımızı uluslararası boyutta geliştirdik ve o anlamda çok ciddi talepler var. Bu taleplere karşılık vermeye çalışıyoruz.” dedi.

Yalova Üniversitesi Merkez Araştırma Laboratuvarı – Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gökhan Temel ise en büyük avantajlarından birinin, kendisine ulaştırılan numuneyi en geç 48 saat içinde sonuçlandırabilmeleri olduğunu vurguladı. Merkezin öne çıkan diğer avantajlarına değinen Temel, şunları kaydetti:

“Analiz sistemimize entegre ettiğimiz otomasyon sistemi sayesinde müşterilerimiz ile bizim ya da başka üniversitelerdeki akademisyenlerin gönderdikleri numuneleri burada benzersiz olarak kodluyoruz. Numuneler kodlandıktan sonra otomasyon sistemine giriliyor ve yalnız numune kodu ile analizi yapacak görevli personele gönderiliyor. Hızlı bir şekilde analiz güvenliği çerçevesinde bu analizlerimizi taahhüt ettiğimiz süreler içinde sonuçlandırıp sonuçları otomasyon sistemi üzerinden analiz sahiplerine gönderiyoruz. Bu yaptığımız kurumsal iş sayesinde de çalıştığımız firmaların, diğer firmalara bizi önermesiyle daha geniş çerçevede hizmet sunmaya başladık.

Türkiye ve dünya çapında ismi duyulmuş markalara da son birkaç aydır hizmet veriyoruz. Hammadde sağlayıcıları, geri dönüşüm sektörü, malzeme mühendisliği alanında çalışan firmalar ve üniversitelerdeki akademisyenler buradaki analizleri tercih ediyor.”

‘Farklı Üniversitelere Hizmet Desteği’

Prof. Dr. Gökhan Temel, laboratuvarlardaki plastik enjeksiyon cihazının da tercih edilmelerinden önemli bir etken olduğunu belirtti: “Bu cihaz sayesinde bu cihaza sahip olmayan işletmelerin plastik hammadde numunelerini burada test için şekillendirip üretebiliyoruz. Aynı zamanda başka üniversiteler ya da kendi üniversitemizdeki araştırmacı ve öğrencilerimiz kendi yaptıkları ham maddelerle buradaki cihazımızda analiz için test parçaları üretebiliyor.” diye konuştu.

Marmara Bölgesi başta olmak üzere birçok bölgedeki üniversitelere de hizmet veren Yalova Üniversitesi Araştırma ve Uygulama merkezi, mekanik, termal analiz, mikroskobik görüntüleme, polimer işleme, yakıt analiz, çevre analiz, kromatografi ve spektroskopi laboratuvarlarından oluşuyor.

Mekanik laboratuvarında, polimer ve metal malzemelerin aşınma, darbe, çekme, sertlik analizleri yapılıyor.

Polimer işleme laboratuvarında ise polimer malzemelerin şekillendirilme süreçlerine ait proses şartlarının optimizasyonu, polimer-katkı reçetelerinin belirlenmesi, polimer karışımlarının hazırlanması, polimer esaslı kompozit malzemelerin hazırlanması konularında araştırma ve ürün geliştirme çalışmaları yürütülüyor. Aynı zamanda enjeksiyon cihazı kullanılarak uygun kalıp ile sektörün ihtiyacı olan her türlü plastik parça seri olarak üretilebiliyor.

Diğer laboratuvarlarda ise benzin, motorin, fuel-oil, biyodizel yakıtı ve atık yağ numunelerinin analizleri gerçekleştiriliyor.

.