Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-07-2021 22:39   Güncelleme : 08-07-2021 22:39

“YALOVA KOYUNU” TESCİL YOLUNDA

İl Müdürlüğümüz tarafından uzun zamandır üzerinde çalışılan “Yalova Koyunu” genetik farklılığının ispat edilmesi ve bilimsel çalışmaların yayınlanması neticesinde ırkın tescil edilmesi noktasına gelindi

“YALOVA KOYUNU” TESCİL YOLUNDA

İl Müdürlüğümüz tarafından uzun zamandır üzerinde çalışılan “Yalova Koyunu” genetik farklılığının ispat edilmesi ve bilimsel çalışmaların yayınlanması neticesinde ırkın tescil edilmesi noktasına gelindi. Yalova’da  yetiştiriciliği yapılan hayvanların Kıvırcık yerine “Yalova Koyunu” veya “Yalova Kıvırcığı”  çalışmalar tamamlandığında resmi ve bilimsel olarak kabul edilerek literatüre girecek..

İl Müdürümüz Suat Parıldar “Yalova Koyunu” çalışmalarıyla ilgili verdiği bilgide; “Yalova’da yetiştirilen Kıvırcık koyunlarının çevre illerde yetiştiriciliği yapılan diğer Kıvırcık koyunlardan dış yapı bakımından farklı olduğu ve “Yalova Kıvırcığı” diye tanındığı yapılan çalışmalar esnasında görülmüştür. Yalova da yetiştirilen ırkın söylenildiği gibi sadece dış görünüşte mi farklı olduğu yoksa genetik olarak ta bir farklılığının olup olmadığının tespitini yapmak üzere İl Müdürlüğümüz tarafından projeler hazırlanmış, genetik çalışmalar başlatılmıştır. Hazırlanan projeler ve yapılan çalışmalar ile genetik farklılığının ispat edilmesi ve bilimsel çalışmaların yayınlanması neticesinde ırkın tescil edilmesi noktasına gelinmiştir.

Bu durum yetiştiricilerimize ekonomik anlamda değer kattığı gibi Yalova iline ve hayvancılığına farklı bir boyut kazandıracaktır.

 

Birinci 5 yıllık uygulama sürecini tamamlanan Kıvırcık Koyun Irkının Halk Elinde Islahı Alt Projesi Genel Müdürlüğümüzle yapılan görüşmeler neticesinde ikinci 5 yılı 2017 yılında başlatılmıştır.  Uygulama talimatına göre seçimi yapılmış olan hayvanlara ait seçim tutanaklarının uygunluğunun onaylanmasının ardından Yalova Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile İl Müdürlüğümüz arasında proje hizmet sözleşmesi 27.12.2017 tarihinde imzalanmıştır.

Bu aşamada dış yapı bakımından farklı olduğu belirlenen hayvanların genetik olarak farklılığını ortaya koymak adına Kıvırcık-Kırklareli, Yalova, Tahirova, Eşme ırkları arasında çalışmalarının yürütülmesi amacıyla 200.000 TL bütçeli İl Müdürlüğümüz, Yalova İl Özel idaresi ve diğer paydaşlar tarafından karşılanan bir proje uygulanmıştır.

Yine İl Müdürlüğümüzce Islah projesindeki yetiştiricilerimizden temin edilen toplamda 316 adet damızlık koç, ilimizde küçükbaş yetiştiriciliği yapan diğer işletmelere “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi” kapsamında dağıtılmıştır.

Yapılan proje ile Kıvırcık ırkına ait popülasyonların genetik olarak birbirlerinden farklı alt popülasyonlar oluşturmuş olabilecekleri, Yalova’da yetiştirilen ve Kıvırcık olarak bilinen bu genotipin diğer Kıvırcık popülasyonlarından genetik olarak farklılaşmış olduğunu ortaya çıkmıştır.

 Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğünce yürütülen ve ilimizde 2012 yılından beri yetiştirici şartlarında sürdürdüğümüz ” Halk Elinde Islah Projesi” ile Kıvırcık Koyunların “Yalova Kıvırcığı” ve “Yalova Koyunu” ismini alabilmesi için de gerekli çalışmalar devam etmektedir.

Hali hazırda koyun yetiştiricilerimizin ellerindeki koyunları proje ile birlikte daha değerli hale gelmiş olup, proje sonuçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte değer artışı devam edecek, isim tescilinden sonra damızlık koyun temininde de tercih unsuru olacaktır”dedi. .