Eğitim
Giriş Tarihi : 08-12-2021 15:13   Güncelleme : 08-12-2021 15:13

Üniversite ve İş Dünyası Buluşmaları Başladı

Üniversite ve İş Dünyası Buluşmaları Başladı

Üniversite ve İş Dünyası Buluşmaları Başladı

İş dünyasını yakından ilgilendiren konularda Üniversitede yürütülen araştırmaların paylaşılarak her iki tarafın da önemli kazanımlar elde edeceği bir etkinlik olması hedefiyle “Üniversite-İş Dünyası Buluşmaları” serisinin ilki 7 Aralık’ta “Girişimcilik Ekosistemi ve Teknopark” sunumu ile başladı.

 

Üniversite-İş Dünyası Buluşmaları ile Yalova’daki iş insanlarının karşılaştıkları işletmecilik sorunlarını birebir dile getirebilecekleri, bu sorunları konunun teorisyenleriyle tartışabilecekleri bir platform oluşturulması planlanıyor. Buluşmalarla aynı zamanda Üniversitede yürütülen bilimsel araştırmaların niteliğinin daha da artması hedefleniyor. Böylelikle bu organizasyonun, tüm paydaşlara faydalı olması amaçlanıyor.

Yalova Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ve Yalova Ticaret ve Sanayi Odasının işbirliğinde düzenlenen organizasyon Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan, Yalova Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof.

Senay Yürür Karslıoğlu, akademisyenler, sektör temsilcileri ve öğrencilerin katılımıyla Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşti.  

“Yakaları Birleştirmek Lazım”

Organizasyonun açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Senay Yürür Karslıoğlu; “Yakaları birleştirmek lazım. Ülkemizde en önemli problemlerden birinin koordinasyon eksikliği ve kurumlar arası işbirliği olduğunu düşünüyorum. Bu organizasyonla, Lisansüstü Eğitim Enstitümüzde yazılan tezlerin, Yalova’nın iş dünyasının bilgi gerekliliklerine hizmet etmesi amaçlanıyor.” sözleriyle işbirliğinin önemini vurguladı.

 

“Üniversitelerin 3 Temel Görevi”

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci  de konuşmasında öğrencileri iş dünyasıyla tanıştırmak için son 3 yıldır birçok kurum ve işletmelerle protokol imzaladıklarını hatırlattı. Üniversitenin üretmek ve faydalı olmak için iş dünyası ile işbirliği içerisinde olmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Prof. Dr. Suat Cebeci: “Üniversitenin 3 tane görevi vardır; bilgi öğretme, bilgi üretme ve topluma hizmet.

Eğer sadece bilgi öğretmeyi önemsersek kolejden farkımız kalmaz, eğer bilgi üretmeyi bırakırsak bu sefer de yerimizde sayarız. Topluma hizmet etmeyeceksek de varlığımızı sorgularız” ifadelerini kullandı.

Teorik çalışmaların hayata entegre edilmesinin önemini vurgulayan Prof. Cebeci; “Üniversitemizde yazılan tezlerin konusunu belirlerken Yalova’daki iş dünyası ile irtibat halinde olalım, sektörden temsilcilere bu tezleri sunalım ve kendilerine de faydalı olacak işler ortaya çıkaralım, bu vesileyle de çalışmalarımızı test etmiş olalım ki kendimizi de geliştirelim.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

“Bilime Güvenmek Lazım”

Rektör Prof. Dr. Suat Cebeci’nin ardından kürsüye gelen Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan, üniversitenin yaptığı tüm çalışmaların arkasında olduklarını ve bundan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Bilime güvenmenin önemini vurgulayan Becan, “Bilim, ticaret, şirketler, sanayi birlikte çalıştığı zaman ortaya başarı çıkar, bunun örneklerini çeşitli yerlerde görüyoruz. Bu vesileyle Yalova’nın ekonomisine bir nebze katkıda bulunabileceksek ne mutlu bize” sözleriyle işbirliğine inancını yineleyerek sözü “Girişimcilik Ekosistemi ve Yalova Teknopark” sunumunu yapmak üzere Araştırma Görevlisi Mustafa Yılmaz’a bıraktı.

“Girişimcilik Ekosistemi ve Yalova Teknopark”

Girişimcileri diğer insanlardan ayıran özelliğin risk alabilmek olduğunu belirten Yılmaz, sunumunda girişimcilik türleri, girişimcilik ekosisteminde bulunan ögeler, dijital girişimcilik ve Yalova Teknoparkı hakkında detaylı bilgileri sektör temsilcileriyle paylaştı.

Sunum sonunda iş dünyasından temsilcilerin sorularına yönelik sohbetle devam eden etkinlikte, Üniversite-Teknopark-Sektör üçgeninde yapılacak çalışmalarla herkesin kazanacağı, en büyük kazananın da Yalova olacağı fikrinde mutabık kalındı.