Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-04-2022 02:36   Güncelleme : 08-04-2022 02:36

SUNİ TOHUMLAMA PROJEMİZ MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI

SUNİ TOHUMLAMA PROJEMİZ MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI

SUNİ TOHUMLAMA PROJEMİZ MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI

Yalova İlinde Hayvancılık Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve İyileştirilmesi Projesi kapsamında İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan, Yalova İl Özel İdaresi tarafından bütçe temini yapılan ve Yalova Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından da uygulanan, İlimizdeki dişi sığırların kaliteli etçi ve kombine ırk boğaların spermaları ile tohumlanarak daha verimli hayvanlar elde edilmesi amacı güdülen Suni Tohumlamaya Destek Projesinde güzel sonuçlar elde edilmeye başlandı.

İl Müdürlüğü olarak 2021 şubat ayında, suni tohumlama uygulamasını özendirme amacına yönelik bu projeyi hayata geçirdik.

Proje ile kültür ırkı kaliteli hayvanların elde edilmesi amacıyla 2020 yılında 2.883 adet olan suni tohumlama sayımız, yetiştiricilerimizde yeniden ilgi oluşturarak 2021 yılında 3.303 adet olarak gerçekleşmiştir.

İlimizde büyükbaş hayvanlar için suni tohumlama hizmetleri “Suni Tohumlama, Tabii Tohumlama ve Embriyo Transferi Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik”  kapsamında İl Müdürlüğümüz tarafından izin verilen kişi ve kuruluşlar tarafından yürütülmektedir. Bu kapsamda ilimizde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği İl Müdürlüğümüz tarafından verilen izin kapsamında bu hizmeti vermektedir.

Suni Tohumlamaya Destek Projesini  kapsamında uygulama maliyetlerini düşürmek için başta simmental ırkı olmak dondurulmuş 2.000 adet boğa sperması alarak girdi temininde bulunulmuştur.  Bu projenin 60.000 TL olan bütçesinin tamamı Yalova İl Özel İdaresinden hibe olarak karşılanmıştır. Alınan dondurulmuş spermalarla ile tohumlanan damızlık büyükbaş hayvanlarımız  % 69 gibi yüksek gebe kalma oranıyla projenin başarısını artırmıştır.

Proje kapsamında Mart 2021 yılında tohumlanan damızlık hayvanlarımızdan buzağılar doğmaya başlamıştır. Doğan buzağılara kulak küpesi takılarak kimliklendirme işlemi ve TÜRKVET kayıtları yapılmıştır.

Yetiştirici ziyaretlerimizde hayvan sahipleri doğan buzağıların kalitesinin fark edildiğini beyan etmesi projenin amacına ulaştığını göstermektedir. Yetiştiricilerimiz projeyi yapan İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, projeyi uygulayan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine ve bu projeye kaynak sağlayan Yalova Valiliği İl Özel İdaresine teşekkürlerini belirtmişlerdir. Bu projenin çok verimli ve yararlı olduğunu bu desteğin her yıl yapılması gerekliliğini vurgulamışlardır.