Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-10-2021 13:07   Güncelleme : 26-10-2021 13:07

SUBAŞI 8. KİVİ FESTİVALİ YAPILDI

SUBAŞI 8. KİVİ FESTİVALİ YAPILDI

SUBAŞI 8. KİVİ FESTİVALİ YAPILDI

Yalova Kivi Üreticileri Birliği ve Subaşı Belediyesi işbirliğiyle 8. Yalova Subaşı Kivi Festivali yapıldı. Subaşı Belediyesi Mehmet Tunalı Sosyal Tesisleri’ndeki festivalin açılışını Yalova Valisi Muammer Erol, İl Müdürümüz Suat Parıldar, Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay ve Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Uğur Fidan yaptı. Protokol açılış öncesi stantları gezdi.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Uğur Fidan, festivalin düzenlemesinde verdikleri desteklerden dolayı, kurum ve kuruluşlar ile çiftçilere teşekkür etti.

Subaşı ilçe Belediye Başkanı Turan Canbay ise üretilen kivinin Türkiye’nin her noktasında tüketiciyle buluşması için tanıtımını en iyi şekilde sağlama ve desteklemeyi amaç edindiklerini söyledi.

Belediye olarak bu konuda gerekli adımları attıklarını anlatan Canbay, “Yalova’da bugüne kadar kiviye verilen destekten dolayı İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar başta olmak üzere destek veren herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

İl Müdürümüz Suat Parıldar da festivalde yaptığı konuşmada ” Kivinin 30’dan fazla ülkede üretildiğini, Türkiye’nin ise bu ülkeler arasında yedinci sırada bulunduğunu söyledi.

İl Müdürümüz konuşmasının devamında şunları söyledi: “Yalovamız 798 m2 ile coğrafi anlamda ülkemizin en küçük ili, gönül coğrafyası olarak da hiç şüphesiz en büyük ilidir.218.50 dekar olan tarım alanlarımız diğer illere nazaran küçük olmasının yanında diğer illerimizdeki tarım arazilerinden de daha değerlidir.

Bu minvalde kivi de bu ürünlerin başında gelmektedir.

Kivi Meyvesi dünyada çoğunlukla 40. Paralelin etrafında yer alan 30 dan fazla ülkede yetişmektedir. Ancak Birleşmiş MilletlerÖrgütü (FAO) nun 2019 verilerine göre sadece 15 ülkede 1000 ton ve üzerinde üretim yapılmaktadır. Yine aynı verilere göre dünyada 2019 yılında dünyada 4.2 milyon ton kivi üretilmiş olup,bunun yarısı da çin de üretilmiştir.Ülkemiz ise yaklaşık 73.000 ton ile 7. Sırada yer almaktadır.

Ülkemizde kivi üretiminin başarı hikayesi 1988 yılında Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından başlatılan adaptasyon çalışmaları ile start almış olup, üretime yönelik ilk bahçelerimiz de Subaşı beldemizde önder çiftçilerimiz tarafından kurulmuştur. Bu çalışmalarda kıymetli katkıları olan Hulusi Sabancıyı zikretmeden geçmek istemem.

Geçen yıl itibariyle ülkemizde 32.600 dekar alanda üretilen 73 bin ton kivinin % 40 ının ilimizde üretilmiş olması, diğer bir ifadeyle de diğer illerde kurulan bahçelerle birlikte % 50 den fazlasının Yalovamız üreticileri eliyle üretiliyor olması da ayrı bir övünç kaynağımızı oluşturmaktadır.

Bu yıl da 28-29 bin ton rekolte beklemekteyiz.

katma değer oluşturmasında hiç kuşkusuz Bakanlığımızca verilen ve 2006 yılından beri uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Desteklemeleri önemli bir yer tutmaktadır. Böylelikle kurulan ve desteklenen soğuk hava depoları kivinin ilimizde yaygınlaşmasına önemli katkı sunmuştur. Diğer bir ifadeyle bugüne kadar tarıma sağlanan 70 milyonu aşkın destekleme ile tarımın diğer konuları yanında 65bin ton/yıl kapasiteli 12 soğuk hava deposu ile önemli bir lojistik bölge olmamıza da vesile olmuştur.

Kıymetli katılımcılar; kivinin olmazsa olmazı malumunuz olduğu üzere sulama suyudur. Bu kapsamda gerek geçen yıl Hasat Şenliğimize gelerek bizleri onurlandıran Sayın Bakanımız, gerekse geçtiğimiz Salı günü ilimizi ziyaret eden sayın Bakan Yardımcımızın da Valimiz ve Vekillerimiz gibi üzerinde hassasiyetle durdukları konuların başında Sulama Barajlarımızın proje işlemlerinin tamamlanması ve yatırım programına alınması olduğunu da paylaşmak istiyorum.

Kıymetli hazirun, yine ifade etmek isterim ki Kocadere-Şenköy havzasının da Subaşı beldemiz gibi bir kivi üretim havzası olması için başlattığımız projelerimiz hız kesmeden devam etmektedir.

Önümüzdeki yılda da hedefimiz olan 1000 dekara ulaşmak için projelerimiz devam edecektir.

Kivi, ilimizin en önemli tarımsal ürünlerinden birisi ve 24 ayar altınımızdır. Bu anlayışla coğrafi işaret çalışmalarına başladığımızı bir önceki 7. Kivi festivalinde sizlerle paylaşmıştım. Hamdolsun bugün burada sizlerin karşısına vermiş olduğumuz sözü yerine getirmiş olmanın mutluluğu ile çıkıyorum. Yüzümüz ak olarak ifade etek istiyorum ki17 Ağustos 2021 tarihi itibariyle Yalova Kivisi Coğrafi İşaret Tescilimiz yapıldı. Bu vesileyle bu çalışmalarda emeği geçen mesai arkadaşlarıma, Kivi Birliğimize, Enstitümüze teşekkür ediyor, Sayın Valimize, İl Özel İdaremize ve Sayın Bakanımıza da şükranlarımı sunuyorum.

Kıymetli katılımcılar; Kivi, üretim sezonu başlangıcından bugüne emek veren çiftçilerimiz için bir sevdadır. Toprağın ise bu emeğe karşılık göstermiş olduğu bir vefadır. İnşallah hazan mevsiminde de tarlada izi olanlar için bir sefa vesilesi olacaktır. Bu duygularla festivalimizin tertip edilmesinde başta Kivi Birlik Başkanımız ve üyelerine, Başkanlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

Konuşmaların ardından Subaşı Kivi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Uğur Fidan Yalova’da kivi yetiştiriciliğin geliştirilmesindeki katkılarından dolayı İl Müdürümüz Suat Parıldar’a plaket takdim etti.

Festivale destek verenlere protokol üyeleri tarafından teşekkür plaketleri dağıtımının ardından Halk oyunları gösterileri, 10 km.lik kivi koşu yarışması gibi bir dizi etkinliğin yer aldığı festivalde “en iyi kivi bahçesi”, “en iyi kivili pasta” ve “kivi koşusu”nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

.