Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 20:26   Güncelleme : 07-04-2022 20:26

ŞAP VE LSD AŞILAMA KAMPANYASI DEVAM EDİYOR

ŞAP VE LSD AŞILAMA KAMPANYASI DEVAM EDİYOR

ŞAP VE LSD AŞILAMA KAMPANYASI DEVAM EDİYOR

 İl Müdürlüğümüz tarafından Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele projesi kapsamında 01 Şubat 2022 tarihinde başlatılan 2022 yılı ilkbahar Şap ve LSD (Sığır Çiçeği)  aşılama kampanyası devam ediyor. Şap kampanyası 31 Mart 2022 tarihine kadar devam edecek.

Bilindiği üzere şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda (sığır, manda, koyun keçi domuzların yanında yabani çift tırnaklı hayvanlar) rastlanan, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çok bulaşıcı viral bir hastalık. Şap, ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bir hastalık olup, et veriminde % 30-45, süt veriminde % 15-35 arasında kayıplarına neden oluyor.  Özellikle genç hayvanlar hastalığa karşı son derece hassas ve hastalık ölümle sonuçlanabiliyor. Hastalıktan korunma yolu ise hayvanların 6 ay aralarla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanması şekilde gerçekleşiyor. Ayrıca büyükbaş hayvanların il dışına sevklerinde ve hayvancılık desteklemelerinde şap aşısının yapılmış olması zorunlu.

LSD Sığır Çiçeği (Sığırların Nodüler Ekzantemi, Lumpy Skin Disease) Klinik bulgular,   yüksek ateş ve sonrası deride oluşan bir iki taneden yüzlercesine   0,5 cm-7 cm çapında  derinin kalınlığı boyunca kabarık, dairesel ve sert kalınlaşmalarla karakterize  nodül ve yumrular, ağız çevresi ve iç organlarda ortaya çıkan nodüller, lenf yumrularında büyüme ile karakterize. İneklerde özellikle laktasyon döneminde yüksek ateş nedeni ile süt veriminde ciddi düşüşlere, boğalarda ise geçici veya kalıcı kısırlığa neden oluyor. Enfekte hayvanların zayıflaması ve birkaç aya varan iyileşme periyodu damızlıkların büyüme oranında düşüşlere neden olmakta. Yoğun sığır yetiştiriciliğinin yapıldığı bölgelerde  LSD’ den kaynaklı direk ve indirek üretim kaybının % 45-65 olduğu tahmin ediliyor. LSD virüsü kan, burun ve göz akıntısı semen, salya ile yayılıyor. Sokucu sinekler, hastalığın yayılmasında en büyük role sahip.  Doğal enfeksiyonda kuluçka süresi 1-4 hafta olarak tahmin ediliyor. Salgınlarda hastalığın yayılması %85’lere kadar çıkmakıyor. Bunun yanında genelde hastalıktan ölüm  düşük(%1-3) ancak bazı salgınlarda  %40’a ulaşabiliyor. Tüm yaş gruplarının duyarlı olduğu hastalığa karşı, yıllık olarak aşılanan hayvanlar, hastalıktan korunuyorlar.

Kampanya süresince İlimizde bulunan büyükbaş hayvancılık işletmelerinin tamamına ulaşılmaya çalışılacak. Görevli personelin aşılama için ulaşamadığı yada herhangi bir nedenle aşılanamayan büyükbaş hayvanı olan yetiştiricilerin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları ve ayrıntılı bilgi almaları için İl ve İlçe Tarım Orman Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyor.