Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-11-2021 14:04   Güncelleme : 02-11-2021 14:04

SAHİPLİ KEDİ VE KÖPEKLERE PASAPORT VERİLİYOR

SAHİPLİ KEDİ VE KÖPEKLERE PASAPORT VERİLİYOR

SAHİPLİ KEDİ VE KÖPEKLERE PASAPORT VERİLİYOR

2021 yıl itibariyle yürürlüğe giren ‘Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” kapsamında Kedi, Köpek ve Gelinciklerin kimliklendirilmesi çalışmalarına Yalova İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından başlandı.

Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına alınması ile evcil pet hayvanlarının takibi daha kolay yapılabilecek ve salgın hastalıkları ile daha etkin bir şekilde mücadele edilebilecek. Sahipli ev hayvanlarına öncelikle microcip uygulanacak daha sonra seri numaralı pasaport doldurularak PETVET kayıt sistemine kaydı yapılacak.

Mikroçip uygulaması İl/İlçe Müdürlüğü bünyesinde çalışan Veteriner Hekimler veya onların gözetiminde Veteriner Sağlık Teknikeri/Teknisyenleri marifetiyle yapılabileceği gibi, imzalanan protokol kapsamında Serbest Veteriner Hekimler tarafından da yapılabilecek.

İlgili Yönetmelik çerçevesinde, 2022 yıl sonuna kadar her yaşta sahipli Kedi, Köpek ve Gelinciklerin tamamının kimliklendirilerek kayıt altına alınması zorunlu hale getirildi. 2023 yılından itibaren ise yeni doğanlar 3 aylık yaşa kadar bireysel olarak kimliklendirilerek kayıt altına alınacak.

Kedi, köpek ve gelinciklere derialtı mikroçip uygulanacak, el terminali aracılığı ile okunabilecek, bundan böyle sokağa terkedilmiş kedi ve köpeğin kime ait olduğu el terminali ile okunarak sahibi tespit edilebilecek.

Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde ev hayvanı sahibi, durumu İl veya İlçe Müdürlüğüne bildirecekler.