Eğitim
Giriş Tarihi : 16-09-2021 20:15   Güncelleme : 16-09-2021 20:15

Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinin Projeleri Tübitak 1001 Desteği Aldı

POLİMER MALZEME MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYELERİNİN PROJELERİ TÜBİTAK 1001 DESTEĞİ ALDI   Yalova Üniversitesi Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri “Şekil Hafızalı, Elektrik İletken, Kendini Onarabilen ve Isınabilir Çok Fonksiyonlu Polimerik Kompozit Tekstil Kaplamaların Geliştirilmesi” başlıklı proje ile TÜBİTAK Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı (1001) kapsamında destek almaya hak kazandı

Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinin Projeleri Tübitak 1001 Desteği Aldı

POLİMER MALZEME MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYELERİNİN PROJELERİ TÜBİTAK 1001 DESTEĞİ ALDI

 

Yalova Üniversitesi Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri “Şekil Hafızalı, Elektrik İletken, Kendini Onarabilen ve Isınabilir Çok Fonksiyonlu Polimerik Kompozit Tekstil Kaplamaların Geliştirilmesi” başlıklı proje ile TÜBİTAK Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı (1001) kapsamında destek almaya hak kazandı.

 

Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Emre Tekay’ın yürütücü, Prof. Dr. Sinan Şen’in araştırmacı ve Bursa Teknik Üniversitesi Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü’den Prof. Dr. Ayşe Bedeloğlu’nun danışman olarak görev aldığı, “Şekil Hafızalı, Elektrik İletken, Kendini Onarabilen ve Isınabilir Çok Fonksiyonlu Polimerik Kompozit Tekstil Kaplamaların Geliştirilmesi” başlıklı proje, TÜBİTAK Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı (1001) kapsamında destek almaya hak kazandı.

 

Proje kapsamında standart tekstil malzemelerin, üretilecek polimer kompozit kaplamalar ile şekil hafızalı, kendini onarabilen, iletken ve elektrikle ısınabilen akıllı tekstil malzemelerine dönüştürülmesi amaçlanıyor.

 

Üretilmesi planlanan akıllı tekstillerin ise medikal uygulamalarda ısı terapileri ve giyilebilir sensör olarak; askeri uygulamalarda ekstrem hava koşullarında vücut ısısını koruma amaçlı ve elektronik uygulamalarda ise ısı ve elektrikle tetiklenen aktüatörler olarak kullanılabileceği ön görülüyor.