Ekonomi
Giriş Tarihi : 17-12-2021 19:37   Güncelleme : 17-12-2021 19:37

ÖĞRENCİLERE GÜVENİLİR GIDA EĞİTİMİ VERİLDİ

ÖĞRENCİLERE GÜVENİLİR GIDA EĞİTİMİ VERİLDİ

ÖĞRENCİLERE GÜVENİLİR GIDA EĞİTİMİ VERİLDİ

İl Müdürlüğümüz ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Okullarda Gıda Güvenilirliğine yönelik uygulamaları geliştirmek amacıyla Yalova Merkezde bulunan Atatürk İlkokulu öğrencilerine Güvenilir Gıda konusunda bilgiler verildi.

Atatürk İlkokulu Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Gıda ve Yem Şube Müdürü Ahmet Tırnakçı, Gıda Mühendisi Cenk Çalık, Ziraat Mühendisi Gürkan Sıcakyüz ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Tek oturumda gerçekleşen eğitimde Gıda Mühendisi Cenk Çalık tarafından öğretmen ve öğrencilere bilinçli gıda tüketicisi olmanın sorumluluk ve farkındalıkları anlatılırken, güvenilir gıda, sağlıklı beslenme, hijyen, tüketilen ürünlerin etiketi ve ´Alo 174´ Gıda Hattının önemine ilişkin bilgiler verildi.

Öğrencilere evde ve okulda dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılması ve besin çeşitliliğine önem verilmesi, ´fastfood´ türü denilen bol yağlı, tuzlu, katkı maddeli, karbonhidratlı besinlerden uzak durmaları gerektiği anlatılırken, tüketici olan öğrencilerin aynı zamanda birer denetçi olduğu, alışveriş yaparken sakıncalı gördükleri gıdaları ´Alo 174´ Gıda Hattını arayarak bildirebilecekleri söylendi.

Gıda ve Yem Şube Müdürü Ahmet Tırnakçı da Yalova genelinde sık sık denetimler yaptıklarını, ancak denetimler ne kadar sık yapılırsa yapılsın en iyi denetçinin bilinçli olan tüketicinin kendisi olduğunu, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Alo 174 Gıda Hattının vatandaşların şikayet ve taleplerini değerlendirerek ivedilikle işlemler gerçekleştirdiğini ifade etti.