Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-07-2021 05:02   Güncelleme : 13-07-2021 05:02

MİDYE ÇİFTLİKLERİ MÜSİLAJA İYİ GELECEK YALOVA’DA MÜSİLAJ İLE MÜCADELEDE ETKİN OLACAK MİDYE ÇİFTLİKLERİ KURULUMU HIZLA İLERLİYOR

Marmara Denizinde etkisini gösteren müsilaj problemine büyük ölçüde çözüm olacak yıllık yaklaşık dokuz bin ton kapasiteli midye çiftliklerinin kurulumu hızla devam ediyor

MİDYE ÇİFTLİKLERİ MÜSİLAJA İYİ GELECEK YALOVA’DA MÜSİLAJ İLE MÜCADELEDE ETKİN OLACAK MİDYE ÇİFTLİKLERİ KURULUMU HIZLA İLERLİYOR

Marmara Denizinde etkisini gösteren müsilaj problemine büyük ölçüde çözüm olacak yıllık yaklaşık dokuz bin ton kapasiteli midye çiftliklerinin kurulumu hızla devam ediyor.

İl Müdürümüz Suat Parıldar kurulumu devam eden midye çiftlikleriyle ilgili yaptığı açıklamada; Balıkçıların ağ atıp avlanmalarına engel teşkil ederek balıkçılık faaliyetlerine engel olan, atılan ağların yırtılarak hayalet ağ olmasına sebep olarak çevreye olumsuz etki eden, ayrıca deniz turizmine de balta vuran müsilaj sorununa Yalova’da kurulan midye çiftlikleri büyük oranda fayda sağlayacak.

Kara midye, diğer adıyla Akdeniz Midyesi yetiştiriciliği, aynı zamanda toplayıcılığı da yapılan bir çift kabuklu türü. Denizlerdeki suyu filtre ederek suda organik atık ve planktonlarla beslenen bir canlı olması sebebiyle denizel ekosistem içerisinde çok önemli bir yere sahip. Marmara Denizindeki Midye Çiftliklerinin üretim kapasitelerinin artması ile özellikle son zamanlarda Marmara Denizinde görülen Müsilajın temizlenmesine de katkı sağlayacağı düşünülebilir. Denizi filtre etmek için en güzel yaratılmış canlılar midyelerdir.

Aynı şekilde balığı da artırmak Marmara’ya katkı sağlayacaktır. Bu kapsamda kurulan çiftlikler hem ekonomiye katkı sağlayacak, hem müsilaj ile mücadelede etkin bir rol oynayacak, hem de çiftliklerin çevresi doğal bir resif alanı olarak balık popülasyonlarının artmasını sağlayacaktır.

Ülkemizde tüketilen midyenin bir kısmı yetiştiricilikle bir kısmı ithalat bir kısmı da kaçak avcılık ile karşılanmaktadır. Kurulan çiftlikler tam kapasite ile üretime geçtiğinde hem ithalatın önüne geçilecek hem de ihracat fırsatı olacaktır.

Yetiştiricilik faaliyetleri kapsamında İlimiz Armutlu ve Çınarcık ilçelerinde bulunan üç ayrı noktadan her hafta alınan midye ve deniz suyu örnekleri Gıda Kontrol Laboratuvarlarında analiz edilmektedir. Bu kapsamda yetiştiricilik yoluyla elde edilen midyeler güvenli bir şekilde halkımızın tüketimine sunulacaktır.

İl Müdürlüğümüz tarafından 2019 yılında başlatılan çalışmalar ile Yalova kıyılarının midye yetiştiriciliği için uygunluğu tespit edilmiş ve akabinde alınan başvurular ile ruhsatlandırma çalışmaları başlamıştır. Bu kapsamda İl Müdürlüğümüze 2019 ve 2020 yıllarında toplam 7 adet akdeniz midyesi (Mytilus galloprovincialis) yetiştiricilik başvurusu yapılmıştır.Bu başvuruların tamamı halatlarda üretim yapmak üzere planlama yapmışlardır.

Başvurulardan 4 tanesi Marmara denizinin, İlimiz, Çınarcık İlçesi açıkları için  (Kocadere ve Şenköy Köyleri)  3 tanesi ise Armutlu İlçesi açıkları için (Fıstıklı Köyü)  yapılmıştır.

Ayrıca başvurulardan 2 tanesinin (Toplam kapasiteleri 4.000 ton/yıl) yetiştiricilik projeleri onaylanmış ve su kiralamaları yapılmış olup, bunlardan bir tanesi de (3.000 ton/yıl kapasiteli) tesis kurup üretime başlamıştır. Diğer 3 tesis için ise  (Toplam kapasiteleri 2.950 ton/yıl) Bakanlığımızca ön izin verilmiştir”

1000 ton/yıl kapasiteli bir tesisin kurulum maliyeti yaklaşık 5-6 milyon TL, 9000 ton/yıl kapasiteli tesis için kurulum toplam yaklaşık 45-54 milyon TL. Kurulumdan 3 yıl sonra iç piyasaya mal verildiğinde;1000 ton/yıl kapasiteli bir tesis cirosu    13-14  milyon TL, 9000 ton/yıl kapasiteli tesisler toplam 117- 126 milyon TL ciro/yıl. Tesislerde direk çalışacak personel sayısı 100 kişi, dolaylı yoldan ise 1000 kişi istihdam edilecektir. Bu projenin hayata geçmesinde büyük destek veren başta Tarım ve Orman Bakanımız Dr.Bekir Pakdemirli’ye, Su Ürünleri Genel Müdürümüz ve ekibine, Valimize, Milletvekillerimize, il yöneticilerimize, siyasilerimize teşekkür ederim” dedi.

.