Ekonomi
Giriş Tarihi : 27-07-2021 22:19   Güncelleme : 27-07-2021 22:19

MAVİDİL HASTALIĞINA KARŞI TUZAK KURULDU

Son yıllarda ülkemizde görülen Koyunlara özgü Mavidil Hastalığı vakaları üzerine hastalığın taşıyıcısı olan Culicoides cinsi sineklerinin (Tatarcık sineği) takibinin yapılması için, Çiftlikköy İlçe Müdürlüğümüz tarafından Çiftlikköy İlçesi 500 Evler Mahallesinde bulunan bir yetiştiricimizin işletmesine ışık tuzakları kurularak takibinin yapılmasına başlandı

MAVİDİL HASTALIĞINA KARŞI TUZAK KURULDU

Son yıllarda ülkemizde görülen Koyunlara özgü Mavidil Hastalığı vakaları üzerine hastalığın taşıyıcısı olan Culicoides cinsi sineklerinin (Tatarcık sineği) takibinin yapılması için, Çiftlikköy İlçe Müdürlüğümüz tarafından Çiftlikköy İlçesi 500 Evler Mahallesinde bulunan bir yetiştiricimizin işletmesine ışık tuzakları kurularak takibinin yapılmasına başlandı. Toplanan numuneler 15 gün arayla Ankara Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsüne gönderilecek.

Sokucu sinekler aracılığıyla bulaşan, ruminantların viral bir hastalığı olan Mavidil Hastalığı; sokucu sineklerin sayısının arttığı, nem oranın yüksek olduğu yaz günlerinde yüksek ateş, önce sulu sonra irinli burun akıntısı, ağız ve burunda kabuklu yaralar, dilin şişmesi sonucu yem alımının durması ve solunum güçlüğü şeklinde seyrediyor ve hayvanlarda ölümlere neden oluyor.  “Tatarcık” olarak bilinen sokucu sineklerin (Culicoides) hasta hayvandan emerek aldıkları kanda bulunuyor ve aynı sineğin sağlıklı bir hayvandan kan emmesi sonucu sağlam hayvana geçiyor. Bu sinekler özellikle yağmurlu yaz günlerinin ardındaki rutubetli gecelerde aktif hale geçiyor.