Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 20:27   Güncelleme : 07-04-2022 20:27

KADIKÖYLÜ ÇİFTÇİLERLE BİTKİ HASTALIK VE ZARARLILARIYLA İLGİLİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

KADIKÖYLÜ ÇİFTÇİLERLE BİTKİ HASTALIK VE ZARARLILARIYLA İLGİLİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

KADIKÖYLÜ ÇİFTÇİLERLE BİTKİ HASTALIK VE ZARARLILARIYLA İLGİLİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından Kadıköy’lü çiftçilere hasat öncesi pestisit denetim programı kapsamında bitki koruma ürünleri, hastalık ve zararlılar, kalıntı sorunları, ilaçlamada kullanılan suların pH değerinin ayarlanması gibi konularda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Kadıköy Belediyesi Düğün Salonunda yapılan bilgilendirme toplantısında Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Necdet Tuncer, Ziraat Yüksek Mühendisleri Mahir Mete, Mehmet Emin Özbeyli ve Mehmet Şahin Kadıköy’lü çiftçilere hasat öncesi pestisit denetim programı kapsamında bitki koruma ürünleri, hastalık ve zararlılar, Hasat öncesi denetimle kalıntının önlenmesi, ilaçlamada kullanılan suların PH değerinin ayarlanması gibi konularda sunum eşliğinde bilgiler aktardılar.

KALINTI: Zirai ilca kullanımı sonucu meyve ve sebzelerde kalan, insanlara geçerek insan sağlığına zarar verme ihtimali olan zirai ilacın miktarına deniyor.

Kalıntı sorununu çözümü amacıyla Bakanlığımızca henüz ürünün tüketiciye ulaşmadığı hasat öncesi dönemde 2012 yılından itibaren “Hasat Öncesi Kalıntı Denetim Programı” uygulamaya başlandı. Kalıntı denetimleri hasat öncesi, sonrası ve toptancı hallerinde olmak üzere  tüm tedarik sürecini kapsayacak şekilde genişletildi.

Bu amaçla her ilde risk taşıyan ürün ve üretim dönemlerinde uygulanmak üzere Bakanlığımızın Gıda Kontrol Laboratuvarlarının analiz kapasiteleri dikkate alınarak yıllık Hasat Öncesi Kalıntı Denetim Programı oluşturuluyor. Üretim alanlarında henüz hasat edilmeyen ürünlerden alınan örnekler Gıda Kontrol Laboratuvarlarında analiz ediliyor. Analiz sonucunda kalıntı tespit edilmesi halinde idari para cezası, hasat geciktirme veya imha işlemi uygulanıyor veya pazara sunulması önleniyor.