Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-08-2021 21:32   Güncelleme : 18-08-2021 21:32

GÖLETLERE 70 BİN YAVRU SAZAN BALIĞI BIRAKILDI

Bakanlığımızca yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında İlyasköy ve Örencik göletleri ile Ortaburun sulama barajına 70

GÖLETLERE 70 BİN YAVRU SAZAN BALIĞI BIRAKILDI

Bakanlığımızca yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında İlyasköy ve Örencik göletleri ile Ortaburun sulama barajına 70.000 adet yavru sazan balığı bırakıldı.

Su ürünleri kaynaklarının ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, gölet ve barajlardaki balık çokluklarının korunması, deniz ve iç sulardaki stokların takviyesi ve ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılması amacıyla Bakanlığımızca yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında İl Müdürlüğümüz tarafından Bakanlığımız Edirne İpsala Su Ürünleri Üretim İstasyonundan temin edilen 70.000 adet yavru sazan balığının 10.000′ i İlyasköy göleti, 10.000’i Örencik Göleti ve 50.000′ i de Ortaburun Sulama Barajına bırakıldı.

İl Müdürümüz Suat Parıldar konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Bu balıklar Anadolu’nun ekonomik ve tabii türleri arasında yer almakta olup, vatandaşımız için önemli bir gelir kaynağı, aynı zamanda hem sportif (Amatör) hem de ticari balıkçıların gözdesi olmaya devam etmektedir..

Balıklandırma çalışmaları ile göletlerin balık popülasyonlarının desteklenmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması, turizme yönelik sportif amaçlı balık avcılığı ve yöre halkının gölden istifade etmesi amaçlanmaktadır. Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması, kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve an az bir kez üremelerine imkan tanınması, sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir.

Baraj ve göletlere bırakılan yavru balıkların üreyip çoğalmaları için en az 2 yıl yaşamaları gerekiyor. Bu nedenle amatör avcılık yapan vatandaşlarımızın bilinçli ve duyarlı avcılık yapmalarını rica ediyoruz. Balıklara bir defa olsun üreme şansı tanıyalım.

Doğal olarak üreyen 1 kg ağırlığındaki bir sazan balığı yılda 200-300 bin yumurta bırakıyor. İl Müdürlüğü olarak özellikle balıkların avlanma dönemi, boyu ve yöntemi hakkında vatandaşlarımızı sık sık bilgilendiriyoruz. Avlanma konusunda vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyoruz” dedi.