Spor
Giriş Tarihi : 17-07-2021 05:46   Güncelleme : 17-07-2021 05:46

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan “Tarihi Fevziye Yağlı Güreşleri”ne Teşvik Almanağı

  2021 yılı Teknik Destek Programı kapsamında “114 Yıllık Tarihi Fevziye Yağlı Güreşleri Almanağının Hazırlanması” isimli projemiz Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmeye uygun görülmüştür

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan “Tarihi Fevziye Yağlı Güreşleri”ne Teşvik Almanağı

 
2021 yılı Teknik Destek Programı kapsamında “114 Yıllık Tarihi Fevziye Yağlı Güreşleri Almanağının Hazırlanması” isimli projemiz Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmeye uygun görülmüştür.
Altınova ilçemizin Fevziye Köyü’nde, 1901 yılında gençlerin güreş tutmasıyla birlikte bir gelenek haline gelen yağlı güreşler, zamanla tüm çevre köylerin toplandığı ve yağlı güreş tutulan özel bir gün haline getirildi.
İlimizin tarihi ve geleneksel spor organizasyonlarından en önemlisi olan Fevziye Güreşleri, Kırkpınar içinde bir prova özelliği taşımaktadır. Güreş severler arasında büyük bir ilgi ile takip edilen “Kırkpınar’a giden yol Fevziye’den geçer.” sözünün sloganlaştığı Fevziye Yağlı Güreşleri: geleneklerimizin, sosyal-spor kültürümüzün, tarihimizin gelecek kuşaklara aktarılmasında ve ilimizin tanıtımında önemli bir yere sahiptir.
Müdürlüğümüz Sportif Eğitim Uzmanı Abdulmecit Bülbül’ün, kurumumuz adına hazırlayarak fon desteği alınmasını sağladığı projemiz E-kitap olarak yayınlanacak ve ayrıca basımı sağlanacaktır. Proje sonrasında Fevziye Güreşleri’nin yerel ve ulusal medyada bilinirliğinin ve farkındalığının artırılması, ilimizin tanıtımına katkı sağlaması ve spor turizminin canlandırılması hedeflenmektedir.
İl Müdürümüz Mehmet Kalyon, 21 Temmuz 2021 Çarşamba günü 114’cüsü düzenlenecek Tarihi Fevziye Yağlı Güreşleri’ne, tüm halkımızı izlemeye davet etti