Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-10-2021 14:17   Güncelleme : 26-10-2021 14:17

“DENETİM SEFERBERLİĞİ” KAPSAMINDA SEKTÖREL BAZLI GIDA DENETİMLERİ BAŞLADI

“DENETİM SEFERBERLİĞİ” KAPSAMINDA SEKTÖREL BAZLI GIDA DENETİMLERİ BAŞLADI

“DENETİM SEFERBERLİĞİ” KAPSAMINDA SEKTÖREL BAZLI GIDA DENETİMLERİ BAŞLADI

İl Müdürlüğümüz gıda denetim ekipleri tarafından 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” uyarınca Bakanlığımız tarafından tüketici sağlığının korunması ve güvenli gıda arzının sağlanması amacıyla ülke genelinde başlatılan “Denetim Seferberliği” kapsamında “sektörel bazlı” gıda denetimlerine başladı. İlk günkü denetim seferberliğine İl Müdürümüz Suat Parıldar’da katıldı.

Gıda Kontrol ekiplerimiz sektörel bazlı kontrollerinin ilk gününde il genelinde faaliyet gösteren gıda üretim işletmelerine yaptığı denetimlerle başladı.İlk günkü denetime İl Müdürümüz Suat Parıldar’da Gıda ve Yem Şube Müdürü Ahmet Tırnakçı ile birlikte katıldı.

İl Müdürümüz gıda denetim ekipleriyle birlikte katıldığı denetimde gıda üretim ve satış işletmesinin bütün bölümlerini titizlikle kontrol ederken, işletme yetkilileriyle kurallar konusunda görüş alış verişinde bulundu. İşletmede alış-veriş yapan vatandaşlarla da sohbet eden İl Müdürümüz vatandaşlardan gıdaların son tüketim tarihlerine dikkat etmeleri, karşılaştıkları olumsuzlukları ALO 174 gıda hattına bildirmeleri ve en büyük denetçinin kendileri olduğu konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

28 Ekim tarihine kadar sürecek kontrollerde 5996 sayılı Kanun kapsamında gıda ve yem güvenilirliğini gözeterek tüketiciyi ve halk sağlığını koruyucu tedbirleri almak amacıyla gıda işletmelerinin teknik ve hijjenik koşulları, hammaddeden son ürüne kadar gıda güvenliğini etkileyen tüm alt parametreler denetlenecek. Yapılan denetimler sonucunda herhangi bir olumsuzluk tespit edilmesi durumunda, ilgili firmalara mevzuat kapsamında yaptırımlar uygulanacak.

İl Müdürümüz Suat Parıldar konuyla ilgili tüketicilere çağrıda bulunarak; “Tüketicilerimiz gıda satın alırken öncelikle etiketli ürünleri tercih ederek ambalaj üzerinde bulunan bilgilere (özellikle son tüketim tarihlerine) dikkat etmeli ve soğuk muhafazası önem taşıyan et, tavuk ve süt gibi hassas ürünlerin saklama koşullarına özen göstermelidir.

Tüketicilerimizin alışveriş yaparken mevzuata uygun olmayan ürünlerle karşılaştıklarında Alo 174 Gıda İhbar Hattını aramaları halinde bizler de gereğini hemen yerine getiririz” dedi.

DENETİMLER HABERSİZ YAPILIYOR

Önceden haber vermeden yapılacak denetimlerde ürün gruplarında görülen riskler değerlendirilerek, yıl içindeki ve geçmiş yıllardaki veriler karşılaştırılarak bir sonraki yılın denetim ve numune alma planı şekillendirilecek. 

 “Sektörel Bazlı” gıda denetimlerine hafta boyunca diğer sektör gruplarında da devam edilecek.