Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-08-2021 01:18   Güncelleme : 20-08-2021 01:18

COĞRAFİ İŞARETLİ “YALOVA ARONYASI” HASADA HAZIRLANIYOR

“Yalova Aronyası” adıyla Türk Patent Enstitüsü tarafından geçtiğimiz Haziran ayında coğrafi işaret tescili yapılan Aronya meyvesinin hasadına hazırlanan üreticiler 2021 yılında hasattan yüksek verim bekliyor

COĞRAFİ İŞARETLİ “YALOVA ARONYASI” HASADA HAZIRLANIYOR

“Yalova Aronyası” adıyla Türk Patent Enstitüsü tarafından geçtiğimiz Haziran ayında coğrafi işaret tescili yapılan Aronya meyvesinin hasadına hazırlanan üreticiler 2021 yılında hasattan yüksek verim bekliyor.

Antioksidan özelliği bakımından en zengin olan ve “süper meyve” olarak bilinen Yalova aronyası, Yalova’nın önemli tarımsal gelir kaynaklarından biri haline geldi.

Çınarcık ilçesine bağlı Şenköy köyündeki aronya bahçelerinde incelemelerde bulunan ve Aronya hasadının yaklaşıp yaklaşmadığını gözlemlemek amacıyla brix (Suda Çözünen Kuru Madde Miktarı) ölçümü yapan İl Müdürümüz Suat Parıldar, yaptığı açıklamada, Yalova aronyasını kividen sonra bölgenin “24 ayar altını” olarak nitelendirdi.

Türk Patent ve Marka Kurumunca (TÜRKPATENT) ürünün haziran ayında tescillendiğini belirten İl Müdürümüz, yaptıkları ölçümlerde brix oranının 14.5-16 arasında olduğunu, hasadın başlayabilmesi için bu oranın 18-20 lerde olması gerektiğini ve ilk hasada ay sonuna doğru başlanacabileceğini söyledi.

Yalova’nın tarım arazilerinin yüzde 72,5’inin, 5 dekar ve altında olduğunu aktaran İl Müdürümüz,”Birim alanda katma değeri yüksek ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Aronya da yöneldiğimiz ürünlerden biri. Halihazırda 150 dekar alanda aronya üretiyoruz. Şu anda bulunduğumuz yer ise aynı zamanda organik sertifikalı bir aronya bahçesi. İl genelinde 90 dekar organik tarım sürecini tamamlamış alanımız var. 2021 yılı sonu itibarıyla 160 dekar yeni üretim sahası tesis ederek Yalova’daki aronya üretim alanını 300 dekarın üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

İl Müdürümüz Suat Parıldar, ilde yeni tesis edilecek alanlarla aronyada organik üretimini yüzde 50’ye çıkarmak istediklerini aktardı.

Daha sonra ise tüm üretimi organik metotla yaparak 300 dekarı aşkın bir alana ulaşmayı hedef belirlediklerine değinen İl Müdürümüz, şöyle devam etti:

“Geçen yıl 7-8 tonluk bir hasadımız söz konusuydu. Bu yıl aronya bahçelerimizden 20-25 tonluk rekolte bekliyoruz. Bulunduğumuz bahçede ekiplerimiz suda çözünebilen kuru madde miktarı ölçümü yapıyor. Bir taraftan da kontrol ve sertifikasyon kuruluşumuz tarafından numune analizleri alınıyor. Bu şekilde hasat dönemini belirleyeceğiz. Tahminen ağustos ayı sonu itibarıyla aronyamız hasat olgunluğuna gelecek. Yalova aronyası, coğrafi işaret ve organik tarım logolarıyla marketlerde alıcısını bekleyecek.”

Parıldar, aronyanın içeriğindeki antosiyanin maddesinin, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, kalp ve damar rahatsızlıklarının tedavisinde olumlu etkilerinin bulunduğunu, hücre yenilemesini sağladığını bildirdi.