Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-05-2021 11:53   Güncelleme : 30-05-2021 11:53

ÇİFTÇİLERE TIBBİ AROMATİK BİTKİ FİDE VE FİDANLARI DAĞITILDI

“Yalova İlinde Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında çiftçilere % 75’i Bakanlık, % 25’i de İl Özel İdaresi destekli tıbbi aromatik bitki fide ve fidanları dağıtıldı

ÇİFTÇİLERE TIBBİ AROMATİK BİTKİ FİDE VE FİDANLARI DAĞITILDI

“Yalova İlinde Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında çiftçilere % 75’i Bakanlık, % 25’i de İl Özel İdaresi destekli tıbbi aromatik bitki fide ve fidanları dağıtıldı.

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında İl Müdürlüğümüzce hazırlanarak Bakanlığımız tarafından onaylanan “Yalova İlinde Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında 8 üreticiye 245 fidan ve 25.000 adet fide dağıtıldı.

İl Müdürlüğümüz bahçesinde pandemi kurallarına dikkat edilerek düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Suat Parıldar; “Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce 2020 Yılında başlatılan Tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projesi kapsamında hazırlanan “Yalova İlinde Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” onaylanarak 2021 yılında uygulamaya konuldu.

Bu proje ile ilimizde yetiştirilebilecek tıbbi ve aromatik bitkilerin çiftçilere tanıtılması, kırsal alanda alternatif bir gelir kaynağı oluşturulması, yüksek katma değerli tarımsal ürünlerin üretimini gerçekleştirerek atıl tarım arazilerinin tarımsal üretime kazandırılması amaçlanmaktadır.

Proje kapsamında 160 dekar Aronya, 7 dekar Mürver, 2 dekar Adaçayı, 2 dekar Tıbbi Nane ve 2 dekar da Aynısefa bahçesi tesis edilecek.  Bugün proje uygulamalarının ilk aşaması olarak 8 üreticiye 245 adet fidan ve 25.000 adet fide dağıtımı yapıyoruz.

Sonbahar döneminde de 160 dekar alanda uygulanmak üzere 27.236 adet aronya fidanı dağıtımı yapacağız.

Bugün dağıttığımız bu fide ve fidanların üreticilerimize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İl Müdürümüzün konuşmasının ardından proje dahilindeki çiftçilere tıbbi aromatik bitki  fide ve fidanları dağıtıldı.