Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-02-2022 01:38   Güncelleme : 03-02-2022 01:38

“ÇİÇEK ŞEHRİ” YALOVA’DA KESME ORKİDELER “SEVGİLİLER GÜNÜ”NE HAZIRLANIYOR

“ÇİÇEK ŞEHRİ” YALOVA'DA KESME ORKİDELER “SEVGİLİLER GÜNÜ”NE HAZIRLANIYOR

“ÇİÇEK ŞEHRİ” YALOVA’DA KESME ORKİDELER “SEVGİLİLER GÜNÜ”NE HAZIRLANIYOR

İl Müdürümüz Suat Parıldar Yaklaşan 14 Şubat Sevgililer Günü öncesi Türkiye’nin en önemli kesme orkide üretim seralarından biri olan işletmeyi ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

İl Müdürümüz Suat Parıldar Yalova’nın tek ve Türkiye’nin de en önemli kesme orkide üreticisi olan Tuğtekin Çiçekçilik’in sahibi Bahri Tuğtekin’den işletmenin üretim durumu ile ilgili bilgiler alırken yaklaşan Sevgililer Günü öncesinde çalışmaları yerinde görmek istediğini ifade etti.

İşletme sahibi Bahri Tuğtekin babasının kurduğu 60 yıllık serada kesme orkide yetiştirdiklerini ve çiçekçiliği geliştirerek sürdürdüklerini ifade ederken “Orkide, çok zahmetli ve zor bir bitki. Fidesinden çiçeğine 8 ila 10 yıl gerekiyor. Üretimin yaklaşık yüzde 85’lik kısmını Sevgililer Günü’ne göre programlıyoruz. Bir kısmını da ihraç ediyoruz. İç ve dış piyasaya hazırlık yapıyoruz. Üretim süreci zorlu olsa da işimizi keyifle yapıyoruz” dedi.

İl Müdürümüz Suat parıldar ise tesiste üretilen kesme orkidelerin Yalova için önemli bir değer taşıdığını vurgularken Yalova’da 3 bin 850 dekar alanda dış ve iç mekan bitkisi ile kesme çiçek üretildiğini, sektörde yıllık toplam 160 milyon adet üretim kapasitesinin bulunduğunu ve Türkiye’deki yıllık üretimin yüzde 10’unu Yalova’dan karşılandığını ifade etti.

İl Müdürümüz 900 dekarın üzerinde kapalı alanda gül, şebboy, lisyantus, orkide gibi türlerde kesme çiçek yetiştirilen Yalova’da bu sektörün önemli bir yer tuttuğunu ifade ederken özellikle kesme orkidelerin 14 Şubat için yoğun bir tempoda hazırlandığını söyleyerek, şöyle konuştu: “İlimizde 38 dekar orkide üretim alanının 26 dekar kapalı alanında yaklaşık 2 milyon adedinde saksılı orkide üretimi yapılmakta iken kesme olarak 12 dekar alanda 80.000-100.000 adet arasında üretim bulunmaktadır. Türkiye üretiminin % 64 ünü karşılayan ilimiz orkide üretiminde üretim adedi ve alanı bakımından 1. sıradadır.

Orkideler bir çocuk edasıyla, nadide, güzel bir şekilde, sabırla ve gönülden gelen güzelliklerle hazırlanmakta. Sevgiliye sözü olan, bir orkide sunsun, bu orkide de Yalova’dan sevgililere ulaşsın diyoruz. Çünkü Yalova’mız, Türkiye’ye tarımsal ürün anlamında hep güzellikleri, mutlulukları sunmakta. Orkidemiz de bu mutlulukların başında gelmektedir.”