Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-09-2021 21:34   Güncelleme : 13-09-2021 21:34

BÜYÜKBAŞ HAYVANLARDA SONBAHAR DÖNEMİ ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLADI

Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele projesi kapsamında yürütülen 2021 yılı sonbahar şap aşılama kampanyası tüm ilimizde 01 Eylül 2021 tarihinde başlatıldı

BÜYÜKBAŞ HAYVANLARDA SONBAHAR DÖNEMİ ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLADI

Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele projesi kapsamında yürütülen 2021 yılı sonbahar şap aşılama kampanyası tüm ilimizde 01 Eylül 2021 tarihinde başlatıldı. Kampanya 15 Kasım 2021 tarihine kadar devam edecek.

Şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda (sığır, manda, koyun keçi domuzların yanında yabani çift tırnaklı hayvanlar) rastlanan, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çok bulaşıcı viral bir hastalık. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; et veriminde % 30-45, süt veriminde % 15-35 arasında kayıplarına neden oluyor.  Özellikle genç hayvanlar hastalığa karşı son derece hassas ve hastalık ölümle sonuçlanabiliyor. Hastalıktan korunma yolu ise hayvanların 6 ay aralarla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanması. Ayrıca büyükbaş hayvanların il dışına sevklerinde ve hayvancılık desteklemelerinde şap aşısının yapılmış olması zorunlu.

Kampanya süresince ilimizde bulunan büyükbaş hayvancılık işletmelerinin tamamına ulaşılmaya çalışılacak. Görevli personelin aşılama için ulaşamadığı ya da herhangi bir nedenle aşılanamayan büyükbaş hayvanı olan yetiştiricilerinin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları ve ayrıntılı bilgi almaları için İl ve İlçe Tarım Orman Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyor.