Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-07-2021 06:08   Güncelleme : 10-07-2021 06:08

BAKAN PAKDEMİRLİ; “MARMARA DENİZİ’NDEN ÇIKAN BALIKLARIN YENİLMESİ VE TÜKETİLMESİYLE ALAKALI HERHANGİ BİR PROBLEM YOK”

Tarım ve Orman Bakanımız Dr

BAKAN PAKDEMİRLİ; “MARMARA DENİZİ’NDEN ÇIKAN BALIKLARIN YENİLMESİ VE TÜKETİLMESİYLE ALAKALI HERHANGİ BİR PROBLEM YOK”

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, Bilecik programı kapsamında Gölpazarı ilçesindeki Taşhan’da düzenlenen sektör buluşması toplantısından önce müsilajla alakalı değerlendirmelerde bulunarak; “Şu an itibarıyla Marmara Denizi’nden çıkan balıkların yenilmesi ve tüketilmesiyle alakalı herhangi bir problem yok.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un liderliğinde güzel bir çalışma yapıldığını belirten Pakdemirli, “Burada bir Müsilaj Komisyonu da kuruldu Meclis’te. Bununla alakalı da önümüzdeki hafta Bakanlığımızdan bir Bakan Yardımcısı ve Genel Müdürümüz özellikle bizimle ilgili olan konularla alakalı bu komisyona sunum yapıyor olacaklar.” ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, Marmara’dan avlanan balıkların tüketilip tüketilemeyeceğiyle ilgili gelen sorular üzerine şöyle konuştu:

“Şu an itibarıyla Marmara Denizi’nden çıkan balıkların yenilmesi ve tüketilmesiyle alakalı herhangi bir problem yok. Zaten şuan av yasağının geçerli olduğu bir dönemdeyiz. Bu av yasağı 1 Eylül’e kadar devam ediyor. Bunun haricinde olta balıkçılığına yani kıyı balıkçılığına şu anda Marmara Denizi açık. Buradan tutulan ve avlanan balıklar özellikle tezgâhlarda çok fazla yer almıyor ama yer alsa dahi bunların da yenilmesi ve tüketilmesiyle ilgili herhangi bir problem, herhangi bir bulgumuz şu ana kadar yok”

“AV YASAĞININ DEVAM ETMESİ İLE ALAKALI HENÜZ GEREKSİNİM YOK”

Av yasağının devam etmesi veya Marmara özelinde devam etmesi konusuyla ilgili henüz bir gereksinim duyulmadığını belirten Bakan Pakdemirli; “Bir gereksinim duyacak olursak 1 Eylül tarihi belki biraz daha uzatılabilir ama bir gereksinim duymayacağımızı düşünüyorum. Zaten av yasağı kalktığında 1 Eylül itibarıyla da Marmara’nın da birçok kesiminde büyük gırgır avcılığı yasak. Adalar etrafında yasak. O anlamda herhangi bir problem olmadığını söylemekle beraber şimdilik de av yasağının uzatılacağıyla alakalı, mevsimin uzatılacağıyla alakalı değerlendirmemiz yok. Gerekirse bu değerlendirmeyi yaparız.” dedi.