Eğitim
Giriş Tarihi : 16-12-2021 16:19   Güncelleme : 16-12-2021 16:19

Avrupa Entegrasyonu ve Göç Konferansı Gerçekleşti

Avrupa Entegrasyonu ve Göç Konferansı Gerçekleşti

Avrupa Entegrasyonu ve Göç Konferansı Gerçekleşti

Avrupa Birliği Erasmus+ Programı tarafından desteklenen ve İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi tarafından yürütülen 2019-2022 Avrupa ve Uluslararası Göç Hukuku Jean Monnet Modülü çerçevesinde Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi iş birliğiyle “Avrupa Entegrasyonu ve Göç Konferansı” düzenlendi.

Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gülüm Özçelik’in moderatörlüğünde gerçekleşen konferans, Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlararası Özel Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İlyas Arslan’ın açılış konuşması ile başladı.

Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Çiçek Özgür’ün “AB Geçici Koruma Yönergesi ve Türk Hukukunda Geçici Korumanın Sona Ermesi” üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Katlımcıların dikkatle takip ettiği etkinlik Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ömür Karaaağaç’ın Uluslararası koruma ve geçici koruma statüsü sahiplerinin Türk vatandaşlığını kazanmaları konusunda sunumu ile devam etti.

Sonrasında UNHCR Ankara Saha Ofisi Müdürü Akif Atlı “İltica ve Uyum” konulu sunumunda ülkemizdeki mülteci sorunu üzerine görüşlerini istatistiklerle paylaştı.

Yoğun katılımın olduğu etkinlikte öğrenciler ele alınan konulara yönelik değerli katılımcılara sorular yönelttiler. Avrupa Entegrasyonu ve Göç Konferansı, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.